GPRS - podstawy

Co się kryje za skrótowcem GPRS?

GPRS, czyli General Packet Radio Service jest to bezprzewodowa technologia pakietowej transmisji danych w ramach sieci GSM, zwana też technologią 2.5G. Przełom w stosunku do technologi 2 g stanowi fakt, że nie wykorzystuje się transmisji ciągłej, lecz dane dzieli na pakiety. Pozwala to na szybszy transfer (do około 80 kbit/s.) oraz odpłatność jedynie za przesłane kilobajty, a nie za czas połączenia. Do transmisji między telefonem czy innym urządzeniem obsługujący tę technologię, a operatorem sieci, wystarczy wykorzystywana do połączeń głosowych sieć radiowa GSM, co pozwoliło szybko upowszechnić tę technologię. Dzięki niej możliwe stało się wprowadzenie usługi wiadomości MMS. Technologia GPRS pozwala także na:

  • korzystanie z zasobów sieci Internet przez przeglądarkę
  • połączenia z firmowymi sieciami Intranetowymi
  • dostęp do dedykowanych serwisów multimedialnych (zakup dzwonków, tapet itp.)
  • dostęp do faksu lub poczty elektronicznej,
  • rozmowy przez komunikatory internetowe

W dzisiejszych czasach biorąc pod uwagę rosnące wymagania klientów i szybki postęp technologiczny, oraz dostępność infrastruktury szerokopasmowego Internetu, GPRS wydaje się być przeżytkiem. Technologia ta nie umożliwia swobodnego surfowania oraz korzystania z możliwości oferowanych przez serwisy internetowe.

Bezpośrednim następcą GPRS zostało EDGE (ang. Enhanced Data rates for GSM Evoólution) zwane także EGPRS - Enhanced GPRS, w którym poprzez modyfikację interfejsu radiowego osiągnięto trzykrotnie lepszy transfer (do 236kb/s.)

Copyright (c) 2024 telepern.pl.