Wi-Fi

Czy warto mieć biuro w mieszkaniu Fundusz remontowy w zarządzaniu nieruchomościami Jak przygotować się do prezentacji nieruchomości

Co oznacza tajemniczy skrót „Wi-Fi”?

Wi-Fi ['waIfaI] to skrót od „Wireless Fidelity”, (ang. bezprzewodowa wierność) podobnie jak norma jakości dźwięku Hi-Fi to „High fidelity" (ang. wysoka wierność). Określa się tym mianem technologię łączności bezprzewodowej zgodną z grupą standardów IEEE 802.11, która przeznaczona jest do przesyłania danych na małych odległościach (zwykle do 50-100 metrów) i równocześnie z dużymi szybkościami.

Podstawowe standardy dla urządzeń z certyfikatem Wi-Fi:

 • Standard A (802.11a) - bardzo rzadko wykorzystywany standard bezprzewodowej transmisji na częstotliwości 5 GHz. Stosuje ona tę samą ulepszoną technologię, co wersja 802.11g i pozwala w teorii osiągnąć szybkość 54 Mb/s.
 • Standard B (802.11b) - ten pierwszy, najprostszy, obecnie już przestarzały standard umożliwia przesyłanie danych z maksymalną teoretyczną prędkością 11 Mb/s na częstotliwości 2,4 GHz. Obecnie w zasadzie nie jest używany.
 • Standard G (802.11g) - to standard typowy dla starszych notebooków i tańszych ruterów oraz wielu niewymagających szybkiej transmisji danych urządzeń sieciowych. Działa na częstotliwości 2,4 GHz, ale dzięki nowszej w stosunku do Standardu B technologii kodowania pozwala osiągnąć maksymalny teoretyczny transfer na poziomie 54 Mb/s.
 • Standard N (802.11n) - najpopularniejsza obecnie wersja sieci Wi-Fi – w zależności od rozwiązania (zastosowanych anten) pozwala na przesyłanie plików z zawrotną prędkością (teoretyczną) - od 150 do 600 Mb/s. W notebookach i droższych ruterach znajduje się zwykle wariant 300 Mb/s. Najnowsze, najczęściej biznesowe laptopy, przygotowane są już do obsługi szybszej wersji standardu N - zwykle 450 Mb/s.

Sieci bezprzewodowe (WLAN) stworzone przy pomocy Wi-Fi są bardzo wygodnym narzędziem gospodarstwa domowego. Taka sieć pozwala zintegrować domowe multimedia i urządzenia mobilne w jeden wygodny system oraz korzystać z nowych, innowacyjnych produktów (np. streamingu). Znajdują też zastosowania w przedsiębiorstwach do budowy sieci Intranetowych. Połączenie Wi-Fi oraz sieci komórkowych 3. i 4. generacji pozwala się cieszyć mobilnym dostępem do Internetu w miejscach do niedawna cyfrowo wykluczonych. Hotspot-y czyli miejsca z publicznie dostępnym bezprzewodowym Internetem, są tworzone zarówno przez instytucje publiczne, jak uczelnie, muzea, galerie czy przez firmy prywatne, jak restauracje, hotele, kluby. Zalety Wi-Fi:

 • duża atrakcyjność cenowa
 • możliwość łatwej budowy sieci lokalnej np. do celów rozrywkowych (gry internetowe)
 • mobilność co pozwala na dostęp np. do serwisów informacyjnych lub poczty elektronicznej w parkach, restauracjach i wszystkich innych miejscach z infrastrukturą bezprzewodową

Wady Wi-Fi:

 • szyfrowanie stosowane w sieciach jest stosunkowo łatwe do złamania (zaleca się korzystanie z najsilniejszego protokołu WPA2) przez co istnieje ryzyko wycieku informacji, kradzieży danych, haseł, ataku hackerskiego czy wirusowego. Nie poleca się dokonywania tą metodą dostępu zakupów Internetowych czy korzystania z usług finansowych.
 • mogą pojawić się zakłócenia związane z działaniem urządzeń w podobnych częstotliwościach, jak np. kuchenki mikrofalowe w zakresie 2,4 GHz
 • siła sygnału, a wraz z nią jakość transmisji jest zależna od odległości między urządzeniami a także od przeszkód między nimi, które mogą tłumić sygnał
 • niedostatecznie duży zasięg, który nie pozwala pokryć np. dużych mieszkań

Copyright (c) 2024 telepern.pl.